Újabb anyagok!
Dr. Almár Iván: az okostelefonok univerzuma
Dr. Almár Iván: A Clarke-pálya, mint technomarker
Dr. Hargitai Henrik beszámolója a SETI Institute workshopjáról
Egyes baktériumok az Antarktiszon a légkör nyomelemeiből is megélnek!
A Fermi paradoxon megoldásai -szkeptikus szemmel
Az IAA SETI Bizottság videokonferenciával kiegészített üléséről
SETI Klub beszélgetés hanganyag 1.
Az IAA SETI Bizottság első videokonferenciája
Egy szimulált ETI üzenet megfejtése
Tabby csillaga újra aktivizálódott!
SETIklub új hírek
Exobolygó statisztika
Nemrég nyilvánosságra hozták a Kepler űrszonda első 4 évében felfedezett exobolygók hivatalos statisztikáját. Eszerint az űrszonda, amely a látómezejébe eső csillagok fényességét monitorozva kereste a csillag korongja előtt elvonuló bolygóikat, összesen 4023 exobolygó jelöltet talált, ezek közül 2335 igazoltan a csillag körül keringő bolygónak bizonyult. A jelöltek közül 50 olyan közel Föld-méretű égitest, amely az ún. lakható zónában kering. A félszáz jelölt közül legalább 30 valódi exobolygónak bizonyult.
Megvizsgálták statisztikailag is a felfedezett exobolygó populációt. Két meglehetősen élesen elkülönülő csoportra bukkantak, mégpedig a sziklás Földek, illetve szuperföldek csoportjára, valamint a mini-Neptunuszokéra (lásd az ábrán a két maximumot). Ma még nem világos mi okozza ennek a két csoportnak a kiugró gyakoriságát a populációban.
Különös rádiósugárzás egy vörös törpe csillag felől
Még idén májusban történt, hogy az Areciboban működő rádiótávcső óriással mintegy 10 percen keresztül különös rádiósugárzást észleltek a FI Virginis = Ross 128 vörös törpe csillag irányából, amely alig 11 fényévnyi távolságban van tőlünk. A kvázi-periódikus, nem polarizált impulzusok erős diszperziót mutattak. Jelenleg nincs még rá magyarázat, hogy mi lehetett a sugárzás forrása és oka. Areciboban egyébként rendszeresen figyelik a közeli vörös törpe csillagok rádiósugárzását, köztük a Barnard csillagét is. Hasonló jelenséget eddig nem találtak.
A.I.